Πέμπτη, 15 Νοεμβρίου 2018 22:30

UEFA Nations League live, Ελλάδα-Φινλανδία 1-0 (Α' ημίχρονο)

Η Εθνική, στο ντεμπούτο του Άγγελου Αναστασιάδη θέλει οπωσδήποτε τη νίκη για να
διατηρήσει τις μαθηματικές ελπίδες που έχει για την πρώτη θέση στον όμιλο που οδηγεί στο final 4. Χωρίς εκπλήξεις η ενδεκάδα που παρατάσσει στον παρθενικό του αγώνα ως Ομοσπονδιακός τεχνικός ο κ. Αναστασιάδης που διατηρεί το 4-2-3-1 και τους τρεις επιτελικούς πίσω από τον Κώστα Μήτρογλου.
40': Από το κόρνερ ο Παπασταθόπουλος πήρε την κεφαλιά και η μπάλα βρήκε την εξωτερική πλευρά του δοκαριού.
32': Φάουλ του Φορτούνη στο δεύτερο δοκάρι ο ΚΟυρμπέλης παίρνει την κεφαλιά αλλά αστοχεί.
30': Απίθανη χαμένη ευκαιρία για τους Φινλανδούς με την ασίστ του Πούκι στον Τουόμινεν ο οποίος από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα άουτ!
28': Αναγκαστική αλλαγή για την Ελλάδα καθώς ο Μανωλάς δεν μπορεί να συνεχίσει και στη θέση του ο Σιόβας!
25' ΓΚΟΛ: Από την εκπληκτική ατομική προσπάθεια του Τοροσίδη και την σεντρα ο Πέλκας από τα δύο μέτρα σημάδεψε τον Χραντέτσκι, αλλά η μπάλα βρήκε τον Γκράνλουντ και κατέληξε στα δίχτυα της Φινλανδίας!
21': Από το κόρνερ η μπάλα φτάνει στον Μάνταλο στη γραμμή της περιοχής, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν απελπιστικά άστοχο. Στο χορτάρι ο Μανωλάς φαίνεται να έχει γυρίσει το πόδι του στην προσπάθεια που έκανε να πιάσει την κεφαλιά!
20': Σέντρα του Κούτρη από τα αριστερά ο Χραντέτσκι μπερδεύεται αλλά οι αμυντικοί διώχνουν προ του Πέλκα
16': Ο Φορτούνης έξω από την περιοχή των Φινλανδών, αλλά κάνει κακή κάθετη στον Τοροσίδη που έβγαινε μόνος του.
15':Αποτυχημένη προσπάθεια του Πέλκα για ανάποδο ψαλίδι μέσα από την περιοχή
13': Στο χορτάρι ο Κουρμπέλης μετά από σκληρό φάουλ που του έγινε, δείχνει να υποφέρει πραγματικά.
9': Λάθος του Κουρμπέλη, ο Πούκι φεύγει μόνος του αλλά ανοίγει το κοντρόλ και ο Βλαχοδήμος με διπλή εξαιρετική προσπάθεια του παίρνει τη μπάλα!
8': Χωρίς κάτι ιδιαίτερο το παιχνίδι μετά την πολύ μεγάλη ευκαιρία του Μήτρογλου.
2': Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική! Εξαιρετικός συνδυασμός από τα δεξιά με τον Πέλκα να αφήνει τη μπάλα στον Μήτρογλου ο οποίος από εξαιρετική θέση έστειλε τη μπάλα άουτ!
1': Σέντρα στον αγώνα.
Αναλυτικά οι συνθέσεις:
Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Τοροσίδης, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Κούτρης, Ζέκα, Κουρμπέλης, Φορτούνης, Πέλκας, Μάνταλος και Μήτρογλου.
Στον πάγκο βρίσκονται οι: Πασχαλάκης, Μπάρκας, Λαμπρόπουλος, Σιόβς, Μπουχαλάκης, Καρέλης, Κουλούρης, Μπακασέτας, Μασούρας, Γιαννούλης, Σάμαρης.
Φινλανδία: Χραντέσκι, Αραγιούρι, Γκράνλουντ, Τοίβιο, Καμαρά, Λουντ, Πούκι, Κάουκο, Σοίρι, Ουρόνεν, Τουόμινεν.
Στον πάγκο βρίσκονται οι: Γιορόνεν, Γιαακόλα, Βαϊσάνεν, Τέιλορ, Μαρκάνεν, Γένσεν, Χάλστι, Πιρίνεν. Σκραμπ, Λαμ, Φορσέλ, Σακσέλα.
Όσον αφορά την προϊστορία, η Εθνική σε 8 εντός έδρας ματς με τους Φινλανδούς έχει 7 νίκες και 1 ήττα η οποία σημειώθηκε στην εφιαλτική προκριματική διαδικασία του Euro 2016
04/09/15, Προκριματικά EURO, Ελλάδα – Φινλανδία, 0-1
Ωστόσο στον αντίποδα τόσο η Εθνική όσο και κανένας ελληνικός σύλλογος δεν έχει καταφέρει να πανηγυρίσει νίκη σε αγώνα στον οποίο διαιτήτευσε ο Ιταλός Μπόντι, ο οποίος ορίστηκε στο σημερινό παιχνίδι.